Haberler Millî Eğitim Bakanımız Nabi AVCI İlimizi Ziyaret Etti

Millî Eğitim Bakanımız Nabi AVCI İlimizi Ziyaret Etti

Millî Eğitim Bakanımız Nabi Avcı, okul yaptırarak eğitimimize katkı da bulunan hayırseverler yemeğine ve albüm dağıtım törenine katıldı..

    Millî Eğitim Bakanımız Nabi Avcı, okul yaptırarak eğitimimize katkı da bulunan hayırseverler yemeğine ve albüm dağıtım törenine katıldı.. Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan hayırsever yemeği ve albüm dağıtım töreni için 16 Mayıs 2013 tarihinde ilimize gelen Bakan Avcı ilk olarak saat 10.00 da 2.hayvancılık ve süt endüstrisi fuarının açılış kurdelesini kesti. Daha sonra Valiliğimizi ziyaret eden Bakanımız burada basın mensuplarına 20 mayıs günü bütün okulların tatil olduğunu açıklayıp  tarih kitaplarının yeniden gözden geçirilmesi  ile ilgili bilgi verdi.

    Öğretmenlerle buluşmak  için Ercan Akın Fen Lisesine gelen Bakan Avcı, önce 4006 Tübitak Bilim etkinliğinin açılışını yapıp projelerini sergileyen  öğrencilerin çalışmalarını inceleyerek onlarla bir süre sohbet etti. Sonrasında yine aynı okulda farklı okul ve branşlardan öğretmenlerle bir araya gelerek yaklaşık bir saat  devam eden bir toplantı gerçekleştirdi.

 

    Grand Özeren Otel’de hayırseverleri bir araya getiren    yemekte kürsüye gelen Milli eğitim bakanı Nabi Avcı  yaptığı konuşmada, "Burdur aslında eğitim göstergeleri bakımından, çok şükür Türkiye ortalamasının epey ilerisinde görünüyor. Gerek derslik başına çalışan öğretmen sayımız, gerek öğretmen başına düşen öğrenci sayımız itibariyle göstergelerimiz iyi ve bunun da olumlu sonuçlarını her sınavda görüyoruz” ifadelerini kullandı. Burdur’da pek çok okulun, dersliğin alt yapısının yenilenmeye ihtiyacı olduğunu belirten Bakan Avcı, hayırseverlere, "Sizler de büyük bir cömertlikle, bu büyük hamlede Milli Eğitim´in, devletimizin yanında oluyorsunuz. Gayretlerinizin halkımız tarafından da büyük bir takdirle karşılandığını biliyorum. Her birinize ayrı ayrı çok teşekkür ediyorum. Katkılarınızın devamını diliyor, bu hayırlı hizmetlerin diğer vilayetlerdeki vatandaşlara örnek olmasını temenni ediyorum" dedi

 

            Hayırseverler ile yemekte  açılış konuşmasını yapan Millî Eğitim Müdürü İsmail Çetin, “Sayın Bakanım sizi  Burdur’da görmekten son derece mutluyuz. Lutf edip davetimize katıldığınız  için çok teşekkür ediyorum. Burdur eğitim alanında son derece heyecanlı, canlı ve başarılı bir il. Ziyaretinizin başından beri çeşitli ortamlarda Burdur’un eğitim göstergeleri ve başarıları konuşuldu. Bu başarıda velisinden valisine, valisinden vekiline elbette sevgili öğretmenlerimizden eğitim çalışanlarına  kadar herkesin payı vardır. Bu vesile ile herkese çok teşekkür ediyorum

             Bu durumda insanın aklına burada her şey tamam gibi bir düşünce gelebilir. Ancak dikkat çekmek istediğim bir nokta var. Bizim sınıf başına düşen öğrenci sayılarımız hedeflenin de ötesinde olsa da bir çok okul binamız çok eskidir. Bin dokuz yüz kırklardan kalan okullarımız var. Bunların süratle yenilenmesi gerektiği açık olup burada yapılmaya çalışılan da budur. Hükümetimizin kentsel dönüşüm projesini Millî Eğitim Bakanlığı olarak, Burdur’da Milli Eğitim müdürlüğü olarak  adeta okullarımızdan başlatmış bulunuyoruz. Bir çok okulumuzu süratle yeniledik, yeniliyoruz. Bu konuda bakanlığımızın büyük desteğinin yanı sıra hayırseverlerimizin de ciddi katkısı bulunmaktadır. İlimizde Hayırsever katkıları giderek artış göstermektedir. 2003’e kadar olanın daha fazlası son on yılda gerçekleşmiş  olup,  son iki yılda ise nerdeyse bir misli daha artış göstermiş bulunmaktadır. Şu anda hayırseverler tarafından yapımı devam eden 60 tane dersliğimiz, protokol aşamasında da   55 dersliğimiz bulunmaktadır ki bunlardan birini bu gün burada imzalayacağız. Bu nedenle hayırseverlerimizi önce bir albümde ve ardından bu yemekte bir araya getirmek istedik. Burada bulunan değerli hayırseverlerimize, yoğun meşguliyetinize rağmen eğitim camiasının lideri olarak bu toplantıyı şereflendiren siz sayın bakanımıza en derin kalbi duygularımla saygı ve şükranlarımı sunarım.”dedi

          Bakan Avcı konuşmasından sonra, okul ve derslik kazandıran hayırseverlere albüm ve teşekkür plaketlerini takdim etti. Avcı, ayrıca yeni bir hayırsever ile Bucak ilçesinde yapılacak olan ortaokul protokolünü imzaladı. Hayırseverler ve eğitim yöneticileri ile  hatıra fotoğrafı çektirdi.

           Bucak ilçesine hareket eden Millî Eğitim Bakanı Avcı’yı İlçe yöneticileri ile birlikte ana okulu öğrencileri karşıladı. Minik öğrencilerin "elinizi öpmek istiyoruz" demeleri üzerine Bakan Avcı “ben sizin elinizi öpeyim” diyerek sıcak bir sevgi ile çocuklarla ilgilendi.

           Ardından Belediyeye geçen Bakan Avcı okul kıyafetleri ile ilgili yöneltilen soruya “Her okul kendi formasını seçebilir. Serbest kıyafet demek serbest seçim hakkıdır. Serbest kıyafetlerin seçeneklerini genişletmek için formayı serbest bıraktık. Bakanlık olarak biz illa şu ya da bu formayı giyeceksiniz diye dayatmadık, dayatmıyoruz da. Özel okullarda olduğu gibi devlet okullarında, velilerinin yüzde 60′nın alacağı karar ile forma tercihi yapılabilir, okul o formaları öğrenciye giydirebilir. Bakanlık olarak amacımız geri adım atmak değil, formada seçeneklerini arttırmak, öğrenci velilerinin çoğunluğunun alacağı karar ile istediği formaları okullarında uygulamasını sağlamaktır” dedi. 

          Son olarak Mehmet Cadıl Anadolu Öğretmen Lisesini ziyaret eden Bakan avcı saat 19 sularında ilimizden ayrıldı.

 

Bakan Ziyaret 2013Bakan Ziyareti2013Bakan Ziyareti2013Bakan Ziyareti2013Bakan Ziyareti2013Bakan Ziyareti2013Bakan Ziyareti2013

 

 

 

Bakan Ziyareti 2013Bakan Ziyareti 2013

 Yayın:18.05.2013 - Güncelleme:24.09.2013 - 15:31 - Görüntülenme:520